Dlaczego niemowlę tak często oddaje stolec?

Witam, również przychodzę z problemem kupki. Moje dziecko za tydzień skończy 3 miesiące prawie od paczatku karmione jest mm jakiś miesiąc temu były kupy zwarte twarde bobki wiec zaczęliśmy podawać Delicol. Wszystko się unormowało jednak od jakiegoś tygodnia córka robi po sześć do ośmiu kup dziennie które są są rzadkie czasami z grudkami czasami gładkie. krwi nie zauważyłam ale śluz się pojawia. Nasz lekarz pediatra polecił dawać probiotyk oraz kleik marchewkowo ryżowe. Nadal nie ma poprawy córka robi kupę nawet w nocy na śnie mimo że nie dostaję w nocy jedzenia. Stan ogólny dziecka jest dobry śmieje się jest wesoła bawi się na macie jednak ilość kup bardzo nas martwi Proszę o pomoc Czy taka ilość kup przy mleku modyfikowanym jest normalna i czy jest normalne że one są takie rzadkie?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie pojawianie się stolca z taką częstotliwością u niemowlęcia karmionego mlekiem modyfikowanym może świadczyć o słabym tolerowaniu dokładnie tej mieszanki mlekozastępczej.

Kleik z marchwią i ryżem, które mają działanie zapierające, miał zmniejszyć liczbę wypróżnień w ciągu doby, jednak rozszerzanie diety u niemowlęcia trzymiesięcznego nie jest wskazane – przede wszystkim układ pokarmowy niemowlęcia jest nieprzystosowany do trawienia czegokolwiek poza mlekiem i może to nasilać dolegliwości trawienne. Kleiki mogą być zbyt obciążające dla maleństwa i, jak widać, nieszczególnie skuteczne w walce ze zbyt częstymi wypróżnieniami.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-czesto-noworodek-robi-kupke.

Stąd warto zaryzykować zmianę mieszanki – np. na hipoalergiczną, pozbawioną białek mleka. Warto też obserwować dziecko – w przypadku gdy kupy niemowlęce nie noszą znamion nieprawidłowych (brak w nich nitek krwi, śluzu, nie są „strzelające” czy cuchnące), a dziecko jest wesołe, rozwija się prawidłowo, nie nosi znamion odwodnienia czy niedowagi, nie ma powodu do obaw. W takim wypadku niewykluczone, że jest to chwilowa niedyspozycja, wynikająca z niedojrzałości pokarmowej.

Być może także ten materiał Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/rozwoj-ukladu-pokarmowego-dziecka-krok-po-kroku.

W razie wątpliwości proszę skonsultować swoje objawy z alergologiem.

Na temat alergii pokarmowej niemowląt dowie się Pani więcej z tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/alergia-pokarmowa-niemowlat.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.