Dlaczego niemowlę nie może oddawać stolca?

Mój maluszek ma zaraz dokładnie dwa miesiące. Często ulewa i się bardzo pręży, oddaje dużo gazów i marudzi. Ostatnio przez tydzień nie było kupy, po czym 2 dni z rzędu każdego dnia zrobił jedna kupę,obydwie były wieeeeelkie, na całą pieluche. To było dwa dni temu, teraz znowu nie ma, zanim się to zaczęło, robił codziennie minimum 4-5... do tego jak się pręży, to ulewa, często dużą ilością "wody" i trochę strawionej już treści.. Nie chce leżeć sam zazwyczaj, bardzo wtedy płacze aż ma oczy mokre.. Wcześniej podawałam espumisan.. W sumie tydzień po odstawieniu espumisan zaczęło się to co opisałam. Poza marudzeniem, wtedy też było ale ciut mniej..

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli dziecko jest karmione piersią, to stolec nie musi się pojawiać codziennie – normą jest kupa w pieluszce nawet raz w tygodniu, pod warunkiem, że dziecko nie ma z tego powodu żadnych dolegliwości, wskazujących na zaparcia. W przypadku dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym kupa powinna pojawić się co najmniej raz dziennie, jeśli tak się nie dzieje, należy dziecko przepajać wodą lub zmienić mieszankę mlekozastępczą na inną.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kupa-u-niemowlat.

Prężenie się, wzdęcia i gazy mogą wskazywać na kolkę jelitową – naturalną na tym etapie rozwoju i choć to trudne doświadczenie zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców, to niestety zazwyczaj konieczna jest cierpliwość: kolka jelitowa mija wraz z osiągnięciem dojrzałości układu pokarmowego .

O kolce może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Natomiast gdy dziecko nadmiernie ulewa lub pojawiają się nagle silne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym także ulega zmianie częstotliwość bądź rytm wypróżnień, wskazana jest kontrola i badanie pediatry. Bez tego nie sposób z całą pewnością orzec, że opisane problemy podyktowane są fizjologią i niedojrzałym wciąż układem pokarmowym maluszka. Niewykluczone także, że pediatra zechce Panią skierować do gastroenterologa dziecięcego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.