Zapytaj lekarza

7 3 3 , 3 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Dlaczego niemowlę nie oddało stolca?

Witam, moje 6tygodniowe dziecko od wczoraj nie zrobiło kupki. Widzę, że czasem podkurcza nóżki robi się czerwona i napina się, przy tym się denerwuje i płacze. Za chwilę jest spokój i na nowo. Czy mogą to być zaparcia? Jak pomóc dziecku?
KOBIETA, 29 LAT 3 miesiące temu

Fakty o zdrowiu - Oburęczne dzieci bardziej nadpobudliwe?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

nie wspomina Pani w jaki sposób dziecko jest karmione – dzieci żywiące się mlekiem matki mogą nie wypróżniać się nawet przez kilka dni. Jeżeli karmi Pani dziecko mlekiem modyfikowanym, to kupa powinna być w pieluszce codziennie, choć należy liczyć się z faktem, że mieszanka mlekozastępcza bywa niekiedy zbyt ciężkostrawna i zapierająca dla niemowlęcia.

W Pani przypadku, skoro dziecko manifestuje dolegliwości trawienne, prawdopodobnie konieczne będzie przepajanie niemowlęcia i/lub zmiana mieszanki mlekozastępczej. Jeśli karmi Pani własnym pokarmem – warto proponować pierś jak najczęściej. Więcej szczegółów pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-noworodka.

Proszę pamiętać, że z uwagi na niedojrzałość, nie tylko układu pokarmowego niemowlęcia, ale całego organizmu, problemy z wypróżnianiem się nie muszą zawsze oznaczać stanu patologicznego, wymagającego interwencji. Jeżeli zaobserwuje Pani, że stolec oddany przez niemowlę jest miękki, to może to oznaczać, że naprężanie się, podkurczanie nóg i trudności z wydalaniem kału spowodowane są tzw. dyschezją niemowlęcą, czyli zaburzeniem koordynacji mięśni brzucha. Problem ten powinien z czasem ustąpić. Odsyłam do artykułu: https://parenting.pl/stekanie-noworodka.

W przypadku zaparć pediatra musi zadecydować o leczeniu – niekiedy konieczne jest podanie czopka glicerynowego, choć warto unikać tego rozwiązania tak długo, jak to jest możliwe.

Zachęcam do zapoznania się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-kolke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy