Dlaczego niemowlę ma problemy z oddaniem stolca?

Witam. Moj synek ma zaledwie ponad 2miesiace i sie nie załatwił od 3 dni, zdarza mu sie prężenie, stekanie ale kupki jak nie bylo tak nie ma... jeszcze ma zoltaczke od urodzenia... karmie piersią ale czytałam jezeli sie zacznie dziecko karmic mlekiem modyfikowanym to szybciej to zginie... teraz go karmie na mm i swoim.... zaczelam go karmic bebilonem 1 prosyneo ha i nie bylo nadal problemu bo wyproznial sie co 2dni i to normalnie. Ale ostatnio dalam mleko nutramigen i nie wiem czy dobrze zrobilam bo przez poltora tygodnia zalatwil sie raz. Ale tym razem kupa miala kolor ciemny zielony. Wiem powinnam udac sie do lekarza rodzinnego, ale szczerze co bym nie zapytala to jestem traktowana gorzej jak dno. Za kazda odpowiedz, dziekuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim niemowlęta z powodu niedojrzałości pokarmowej często mają problem z wypróżnieniami, choć ten problem dotyczy częściej dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Niewykluczone, że mieszanka, w dodatku kilkakrotnie zmieniana, jest obciążeniem dla układu trawiennego dziecka. Nie ma też konieczności podawania go, jeżeli ma Pani w piersiach pokarm – nawet żółtaczka nie jest przeciwwskazaniem, jeżeli dziecko je chętnie i nie spada jego waga.

Co do zaparć, to proszę spróbować masować brzuszek niemowlęcia, często też ciepła pieluszka czy termofor przyłożone do brzuszka przyspieszają pracę jelit, podobnie jak ciepła kąpiel.

Więcej informacji na temat zaparć u niemowląt odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-niemowlaka.

Czopki czy wlewki to ostateczność, po którą może Pani sięgnąć dopiero po konsultacjach z pediatrą. Warto także porozmawiać z nim na temat odstawienia mleka modyfikowanego i karmienia wyłącznego piersią.

Zachęcam do lektury materiału: https://portal.abczdrowie.pl/zielona-kupka-u-niemowlaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.