Czy możliwe jest w tej sytuacji przeniesienie choroby wenerycznej?

Dzien dobry, Na wakacjach w jednym z egzotycznych krajow skaleczylam sie do krwi elementem schodkow kapielowych (element nie byl zardzewialy i byl pochodzenia naturalnego, ponadto jestem szczepiona na tężec). Skaleczenie drobne, rozciety powierzchmiowo naskorek na dlugosci mniej niz centymetr. Jednak noga zakrwawila i na schodkach tez pozostawilam slady krwi. Obawiam sie, ze jakoze element ten jest w takim miejscu, ze zapewne NIE jestem jedyną osoba ktora sie nim skaleczyla, a ze schodkow tych korzystaja tu turysci czesto, moge zarazic sie zoltaczka, AIDS lub inna choroba. Czy jest duzo prawdopodobienstwo ? Czy tez samo skaleczenie sie po kims zarazonym nie jest jednoznaczne z zakazeniem ? Nadmienie, ze element ten NIE jest zanurzany w wodzie, więc sie nie obmywa. Rowniez, kraj ten znany jest z wielu chorob wenerycznych, czy w takich okolicznosciach skaleczenia istnieje takze ryzyko zarazenia sie chlamydia, rzeczaczka lub innymi chorobami wenerycznymi ? Bardzo prosze o powazne potraktowanie pytania i wyczerpującą odpowiedz. Dodam, ze jestem w 4 miesiacu ciąży. Rozmawialam o tym, z mężem on twierdzi ze mam podstawy sie obawiac.
KOBIETA, 28 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku skaleczenia się o element metalowy, z którego korzysta wielu turystów, ryzyko zarażenia się w ten sposób chorobą weneryczną jest niewielkie ze względu na to, że na tego typu powierzchniach wirusy nie mają dobrego środowiska do przetrwania, namnażania się.

Chlamydia i rzeżączka nie przenoszą się w ten sposób, do zakażenia nimi dochodzi głównie na skutek kontaktów seksualnych z osobami chorymi lub podczas porodu.

Uszkodzenia skóry mogą prowadzić do takich chorób jak tężec (szczepienie powinno przed nim prawidłowo uchronić), HBV, HCV, jednak te wirusy bytują na powierzchniach wyłącznie przez 7 dni w warunkach pokojowych, dlatego niekoniecznie mogły się tam znajdować.

Choć ryzyko zakażenia jest niewielkie, zaleca się, aby obserwowała Pani dokładnie swój organizm i w razie wątpliwości lub złego samopoczucia skonsultowała się z lekarzem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/hiv-wszystko-co-musisz-wiedziec https://portal.abczdrowie.pl/hiv-co-nalezy-wiedziec https://portal.abczdrowie.pl/hiv-metoda-western-blot https://portal.abczdrowie.pl/fakty-i-mity-na-temat-hiv https://portal.abczdrowie.pl/czy-grozi-nam-epidemia-zakazen-wirusem-hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.