Czy jest ryzyko przeniesienia wirusa w trakcie badania ginekologicznego?

Dzień dobry. Czy istnieje ryzyko zarażenia chorobą wirusową ( hiv, żółtaczka) podczas badania usg ginekologicznego? Miałam wykonywane badanie usg ginekologiczne. Lekarz przed badaniem założył osłonkę na głowicę. Po badaniu zauważyłam po zdjęciu osłonki plamy na głowicy zaschnięte. Przede mną była badana pacjentka conajmniej dwie godziny wcześniej. Czy mimo założenia osłonki mogłam zarazić się chorobą wirusową. Nigdy nie widziałam aby głowica była oprócz wytarcia papierem była jakoś specjalnie dezynfekowana.
KOBIETA, 43 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Istnieje niskie ryzyko zarażenia się chorobą wirusową podczas badania USG.

Nawet jeśli na głowicy znajdowały się plamki, to u poprzednich pacjentek z pewnością badania było przeprowadzane wraz z osłonką. Tak więc nie jest możliwe, by miała Pani kontakt z materiałem biologicznym poprzedniej pacjentki.

Jeśli jednak nadal się Pani niepokoi, to zachęcamy, by skontaktować się ze specjalistą, który wykonywał badanie, w celu rozwiania wątpliwości.

Więcej informacji o samym badaniu można znaleźć pod poniższym linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/usg-dopochwowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.