Czy w ten sposób mogło dojść do przeniesienia wirusa HIV?

Witam czy istnieje ryzyko hcv lub hiv w sytuacji gdy czyściłam kupiony w sklepie gumowy przedmiot mokrą husteczką dla dzieci zauważyłam plamę,którą zaczęłam mocno trzec po chwili przyjrzałam się jej lepiej i okazało się że to obca krew rozmazana bo miała lekko żółtawy kolor a na swoim palcu miałam niewielkie ranki w okolicy paznokcia czy w tym przypadku istnieje ryzyko zarazenia hcv lub hiv gdy pocierałam tym palcem z rankami po tej obcej krwi

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ryzyko zakażenia wirusem HIV lub HCV w opisanej przez Panią sytuacji jest znikome, bliskie zeru.

Przede wszystkim nie ma Pani pewności, że owy ślad znajdujący się na danym przedmiocie był faktycznie krwią. Po drugie zaschnięta krew szybko traci zdolność zakażenia – choć teoretycznie jest to możliwe, to w praktyce rzadko spotykane. Po trzecie nie wiemy, jak wyglądały Pani ranki w okolicy paznokcia. Jeśli nie doszło do przerwania skóry, to nie ma możliwości zarażenia.

Proszę więc być spokojną – najprawdopodobniej wszystko jest w porządku.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znaleźć można pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zakazenia-hiv-poprzez-plame-krwi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-w-tym-wypadku-ryzyko-zakazenia-krwiopochodnego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-mozliwosc-zarazenia-sie-hiv-poprzez-zaschnieta-spora-ilosc-krwi-w-samochodzie-kupionym-w-grudniu-2017.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.