Czy po takim czasie można się zarazić wirusem?

Dzień dobry chciałbym się dowiedzieć czy istnieje ryzyko zakażenia hiv bądź którymś z wirusów wzw. Otóż dotknąłem zaschnietą plamę krwi która ma ok 15 tygodni. Następnie zapominając o tym że dotykałem plamę krwi po chwili dotknąłem tą ręką usta gdyż jadłem kanapkę. Czy po takim okresie istnieje zagrożenie zarazenia wirusem ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaschnięta krew nie jest tak zaraźliwa jak świeża. Wirusy szybko giną w warunkach atmosferycznych, więc po upływie 15 tygodni nie są w stanie zarażać.

Poza organizmem człowieka są one w stanie przetrwać, ale maksymalnie kilka tygodni. Dla zobrazowania – wirus zapalenia wątroby typu B może przetrwać w zaschniętej krwi około tygodnia, natomiast wirus zapalenia wątroby typu C do trzech tygodni. Kilkanaście tygodni to zbyt długo.

W związku z powyższym ryzyko zakażenia wymienionymi przez Pana wirusami jest bliskie zeru i nie ma Pan powodów do obaw.

Odpowiedzi na inne pytania dotyczące ryzyka zakażenia znajdzie Pan pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-moim-przypadku-moglo-dojsc-do-zakazenia-hiv-lub-hcv, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-jakies-ryzyko-zakazenia-w-takiej-sytuacji, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-ryzyko-zarazenia-wirusem-hiv-poprzez-dotkniecie-zaschnietej-krwi-w-publicznej-toalecie-bielizna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.