Czy możliwe jest przeniesienie HIV w tej sytuacji?

Witam. Korzystając z toalety w pracy usiadłam na desce po fakcie zobaczyłam że jest na niej zaschnięta krew. Myślę że dotknęłam jej pośladkiem ale nie miałam raczej na ciele żadnego otarcia. Czy w taki sposób mogłaby się zarazić wirusem HIV bądź HPV lub inną chorobą?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli nie miała Pani przerwania ciągłości skóry w miejscu zetknięcia się z krwią, to nie ma ryzyka zakażenia wymienionymi przez Panią chorobami. Zdaniem naszego eksperta z zakresu chorób zakaźnych zdrowa i nieuszkodzona skóra jest skuteczną barierą.

Ponadto nie ma Pani pewności co do pochodzenia krwi oraz tego, czy była ona zakażona. Druga sprawa, że zaschnięta krew nie jest tak niebezpieczna jak świeża. Najprawdopodobniej nic się nie stało i nie ma Pani powodów do obaw.

W przyszłości warto jednak zwracać uwagę na takie sytuacje, zwłaszcza podczas korzystania z publicznej toalety.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami znajdzie Pani tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-zakazenia-hiv-w-publicznej-toalecie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-ryzyko-zarazenia-wirusem-hiv-poprzez-dotkniecie-zaschnietej-krwi-w-publicznej-toalecie-bielizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-istnieje-ryzyko-zarazenia-sie-hiv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.