Czy mogę zarazić się wirusem HIV w tej sytuacji?

Dzień dobry, moje nurtujące pytanie brzmi następująco Czy jest możliwość zarażenia się wirusem HIV przez taka sytuacje Ludzie korzystający z toalety np w pociągu dotykają spłuczki, niektórzy dotykają genitaliów i spłukują wode czy jest możliwość zarażenia się wirusem dotykając spłuczki, nie myjąc rąk i dotykając swoich narządów w środku? Zakładając,ze na spłuczce byłoby np zaschnięte nasienie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w opisanej przez Panią sytuacji mało prawdopodobne, aby doszło do zakażenia.

Wirus ten przenosi się poprzez krew lub na skutek kontaktu z wydzieliną, taką jak sperma, wydzielina z pochwy czy płyn preejukalacyjny. Wirus HIV szybko traci jednak zdolność zarażenia po wysuszeniu wydzieliny czy krwi, a tak by było w opisanym przez Panią przypadku. Kontakt z powietrzem, zwłaszcza długotrwały, sprawia więc, że ryzyko zakażenia wirusem HIV w publicznej toalecie jest bliskie zeru.

Warto również pamiętać, że największe ryzyko istnieje, jeśli zakażony płyn dostanie się na uszkodzony naskórek bądź błonę śluzową. Zdrowa i nieuszkodzona skóra skutecznie chroni przed zakażeniem.

Odpowiedzi eksperta na podobne pytania znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-zakazenia-hiv-w-publicznej-toalecie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krople-moczu-w-publicznej-toalecie-a-ryzyko-infekcji-hiv.

Drogi zakażenia zostały natomiast opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/w-jaki-sposob-jest-przenoszony-wirus-hiv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.