Czy mogło dojść do zakażenia wirusem HI V i HBV?

Dzień dobry, chciałbym się dowiedzieć czy jest możliwość zarazenia sie wirusem krwiopochodnym hiv, hcv itp. po kontakcie z zaschnieta krwią. W skrócie chodzi o to, że dotykałem klamki zewnetrznej w samochodzie na której 15 tygodni temu znajdowała się świeża krew po rozcięciu przez kolegę głowy. Chcąc wsiąść do samochodu potknął się i uderzył głową o drzwi przesuwane w busie. Było sporo krwi na drzwiach,boczku i klamce. Z uwagi na fakt że był to samochod służbowy nikt nawet tego nie umył. Do dzisiaj widoczne sa zaschniete ślady krwi. Po 15 tygodniach zapominając o całej sytuacji, dotknąłem klamki chcąc wysiąść z pojazdu a następnie zjadłem kanapkę trzymając ją w ręce ktora dotykałem klamki. Czy jest możliwość po 15 tygodniach przeniesienia wirusa krwiopochodnego z zaschnietej krwi na kanapkę i spożycie go. Czy moglem się zarazic hiv, hcv lub innym wirusem ? Przez te 15 tygodni klamka była wielokrotnie dotykana przez różne osoby i nie wiem czy po tym czasie jeszcze mógł pozostać na niej jakiś wirus. Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

możliwość zarażenia się wirusem krwiopochodnym w opisanej przez Pana sytuacji jest bliskie zeru.

Przede wszystkim nie ma Pan pewności, że zaschnięta krew pochodziła od osoby chorej. Ponadto krew po zaschnięciu nie jest tak zaraźliwa jak świeża. Wreszcie największe ryzyko występuje na skutek kontaktu krwi chorej osoby z uszkodzonym naskórkiem bądź błonami śluzowymi. Sam dotyk nie zarazi.

Prawdopodobieństwo zarażenia w Pana przypadku jest o tyle mniejsze, iż – jak sam Pan wspomina - klamka przez 15 tygodni była dotykana przez wiele osób.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdują się tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-chorobami-po-dotknieciu-zranionym-palcem-zaschnietej-krwi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-duze-ryzyko-przeniesienia-hiv-lub-hcv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglo-dojsc-do-zakazenia-hiv-lub-hcv-po-kontakcie-z-zaschnieta-krwia-na-klamce-drzwi-zewnetrznych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.