Czy mogło dojść do przeniesienia wirusów?

Dzień dobry mam pytanie które bardzo mnie martwi. Byłam w szpitalu i ma sali leżała kobieta która miała rany na nogach ponieważ z racji choroby drapała się do krwi. Tego dnia zerwałam sobie skórkę z ust, prawdopodobnie że stresu. Czy jeśli dotknęłam czegokolwiek w otoczeniu tej kobiety co mogła dotykać ona tymi podrapanymi rękami, czy mogłam przenieść zakażenie HCV bądź hiv na swoje poranione usta? Nie dotykałam bezpośrednio kobiety ani jej ran.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli nie miała Pani bezpośredniego kontaktu z kobietą ani z jej ranami, to ryzyko przeniesienia w ten sposób chorób jest znikome.

Najprawdopodobniej więc nie ma Pani czym się martwić. Aby doszło do zarażenia wirusem HCV lub wirusem HIV konieczny jest kontakt z krwią osoby zakażonej. Do zarażenia nie dojdzie przez używanie wspólnych przedmiotów lub podanie ręki. Ponadto zaschnięta krew nie jest tak zaraźliwa jak świeża, dlatego naszym zdaniem najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami naszych specjalistów umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-w-tej-sytuacji-ryzyko-hiv-albo-hcv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-orzez-taka-rane-moglam-zarazic-sie-jakimis-wirusami,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-duze-ryzyko-przeniesienia-hiv-lub-hcv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.