Czy w taki sposób mogłoby dojść do zakażenia?

Bardzo męczy mnie pewna sytuacja. Byłam w szpitalu gdzie na sali leżała kobieta która miała poranione nogi które rozdrapywala do krwi i ściągała opatrunki. Pech chciał że tego dnia zerwałam sobie skórkę z wargi. Teraz obawiam się że mogłam dotknąć czegoś, czego dotykała ta kobieta i wtedy właśnie zerwać tą skórkę z ust. Czy mogło tak dojść to zakażenia HIV bądź hcv? Bardzo proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

należy podkreślić, że wirus HIV i HCV nie są tak łatwe do przeniesienia, jak się powszechnie uważa. Aby doszło do zakażenia HIV lub HCV, wydzielina zakażonej osoby musi wejść w kontakt z błoną śluzową innego człowieka.

Jeśli nie doszło do bezpośredniego kontaktu z krwią lub innymi płynami ustrojowymi kobiety, to ryzyko zakażenia HIV lub HCV jest praktycznie zerowe. Ponadto, nawet jeśli dotknęła Pani czegoś, co miała na sobie zakażona kobieta, prawdopodobieństwo przeniesienia wirusa również jest bardzo niskie.

Dla pewności może Pani wykonać testy po około 12 tygodniach od ryzykownej sytuacji.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w materiałach poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-na-dloniach-mozna-przeniesc-hiv

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglo-dojsc-do-przeniesienia-hiv-na-wizycie-fryzjerskiej

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.