Czy mogło dojść do transmisji HIV?

Witam, byłem na pobraniu krwi. Pani która pobierała krew bardzo się spieszyła. Nie widziałem, jak wyjmowała nowy wacik, tylko wzięła wacik z stołu obok. obawiam się że nie wyjmując nowego wacika tylko zabierając go ze stołu mogła go pomylić z już użytym. Czy można zarazić się hiv, opisanej sytuacji?
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 2 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Pańskie obawy są zrozumiałe, ale ryzyko zarażenia się wirusem HIV w opisanej sytuacji jest bardzo małe. HIV jest wirusem, który szybko traci zdolność do infekowania poza organizmem człowieka. W rzeczywistości, wirus HIV jest bardzo wrażliwy na warunki środowiskowe i nie przeżywa długo w środowisku zewnętrznym.

Aby doszło do zakażenia HIV, musiałoby wystąpić bezpośrednie zetknięcie z krwią lub innymi płynami ustrojowymi osoby zakażonej, które zawierają wirus w wystarczającej ilości. Naszym zdaniem nie ma powodów do obaw, ale jeśli czuje Pan niepokój, to warto omówić tę kwestię z lekarzem i ewentualnie poddać się badaniom.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/lek-przed-zakazeniem-hiv-podczas-pobierania-krwi,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-zyje-wirus-hiv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-zarazic-sie-wirusem-hiv-podczas-pobierania-krwi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.