Jak duże jest ryzyko zakażenia HIV w tym przypadku?

Wiem, że podobnych pytań było już kilka, ale moje będzie nieco bardziej dokładne. Byłem na masażu erotycznym. W trakcie doszło (czego się nie spodziewałem) do pocierania pochwy o penisa. Z pochwy masażystki niestety wydobywał się jakiś płyn, nie wiem czy to płyn z dróg rodnych, czy mocz. Jak duże ryzyko zarażenie sią hiv występuje w tym przypadku? Jakie podjąć ewentualnie kroki?
MĘŻCZYZNA, 32 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wirus HIV znajduje się nie tylko we krwi osoby zakażonej, ale także w męskim nasieniu lub w kobiecej wydzielinie z pochwy. W związku z tym podczas masażu erotycznego może dojść do przeniesienia HIV, zwłaszcza jeśli dochodzi do bezpośredniego kontaktu narządów płciowych i wymiany płynów ustrojowych.

W obecnej sytuacji powinien Pan się przebadać, pamiętając przy tym, że niektóre badania trzeba będzie powtórzyć za kilka tygodni. Najlepiej udać się do poradni chorób zakaźnych.

Nasi eksperci wypowiadali się na podobne tematy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przez-masaz-erotycznym-mozna-zarazic-sie-hiv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwe-zarazenie-hiv-podczas-takiego-masazu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-wirusem-hiv-w-wyniku-masazu-erotycznego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Ryzyko zakażenia HIV w opisanej przez Pana sytuacji, gdzie doszło do pocierania pochwy o penisa, jest obecne, choć niższe niż przy penetracyjnym seksie bez zabezpieczenia. HIV przenosi się głównie przez kontakt z krwią, nasieniem, wydzieliną z pochwy lub innymi płynami ustrojowymi, które mają kontakt z błonami śluzowymi. Jeśli ma Pan obawy, zalecam jak najszybszy kontakt z lekarzem, aby omówić możliwość zastosowania profilaktyki poekspozycyjnej (PEP), która jest skuteczna, jeśli zostanie rozpoczęta w ciągu 72 godzin od potencjalnej ekspozycji. Dodatkowo, warto wykonać test na HIV po upływie odpowiedniego czasu od zdarzenia, aby upewnić się co do wyniku, a następnie powtórzyć go po około 3 miesiącach. W przyszłości warto rozważyć stosowanie prezerwatyw i inne środki zapobiegawcze, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.