Jakie jest ryzyko zakażenia HIV u fryzjera?

Dzień dobry mam pytanie odnośnie zakażenia wirusem hiv. Jak duże ryzyko jest zakażenia wirusem HIV jeżeli byłem u fryzjera i za uchem zacią mnie maszynką, i jeżeli była by świeża zakażona krew na tej maszynce. Małe płytkie skaleczenie o długości gdzieś 2mm, bardzo bardzo mało krwi wręcz niewidoczna praktycznie jak taka czerwona mała ryska.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choć faktycznie istnieje ryzyko zakażenia się wirusem HIV podczas wizyty u fryzjera, to w rzeczywistości jest to jednak mało prawdopodobne zdarzenie.

Ciężko oszacować takie ryzyko, gdyż zależne jest to od bardzo wielu czynników – między innymi tego, jaka objętość płynu dostała się do organizmu, jak duże było stężenie HIV w płynie ustrojowym oraz jak długo płyn ten przebywał poza organizmem człowieka. Wraz z czasem ilość wirusów zdolnych do zarażenia znacznie się zmniejsza.

Mała, czerwona ryska, która powstała na Pana skórze raczej nie umożliwiłaby wprowadzenia wirusa do Pańskiego organizmu. Ryzyko w opisanej sytuacji oceniłabym więc na znikome.

Odpowiedzi ekspertów na bardzo podobne pytania znajdzie Pan tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglem-zarazic-sie-hiv-podczas-wizyty-u-fryzjera, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-zarazenia-sie-wirusami-krwiopochodnymi-podczas-strzyzenia-u-fryzjera, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/skaleczenie-u-fryzjera-a-mozliwosc-zakazenia-wirusowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.