W jakich okolicznościach może dojść do zakażenia HIV?

Jeśli mężczyzna jest nosicielem wirusa HIV to czy mogłabym się zarazić w sposób poniżej podany? Jaki jest procent szansy na zakażenie? 1) Podczas wspólnej kąpieli w wannie, pieściłam ręką mężczyznę i miał wytrysk w wodzie. Chwilę jeszcze siedzieliśmy w niej razem. Jeśli miałam jakieś urazy skóry np. po goleniu maszynką lub podrażnioną śluzówkę pochwy to czy mogłam się zarazić? 2) Wiele razy pieściłam ręką mężczyznę, miał wytrysk i miałam spermę na dłoni, ale zaraz dokładnie umyłam ręce mydłem. Chciałabym się jeszcze zapytać czy leczenie Tenofovirem zmniejsza ryzyko zakażenia w tych powyższych dwóch przypadkach? Od roku biorę Tenofovir na inną chorobę i na ulotce pisze, że lek nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV, ale może zmniejsza ryzyko zakażenia gdyby doszło do kontaktu z wirusem? Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ryzyko zarażenia się wirusem HIV podczas pettingu nie jest duże. Mimo to, nie można go całkowicie wykluczyć.

Wspólna kąpiel nie jest ryzykowna. Jeśli jednak dojdzie do kontaktu z płynami ustrojowymi, czyli spermą bądź płynem preejakulacyjnym, wówczas pojawia się ryzyko – zwłaszcza, jeśli na ciele są świeże zadrapania, otarcia lub skaleczenia.

Jeśli zaś chodzi o lek Tenofovir, to informacje o ewentualnym zmniejszeniu ryzyka zarażenia wirusem HIV powinny być zawarte w ulotce dołączonej do opakowania leku. Jeśli nie ma w niej takich informacji, to najprawdopodobniej lek ten nie zmniejsza ryzyka.

Pytania z tego zakresu umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwosc-zakazenia-sie-np-wirusem-hiv, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-przy-pettingu-mozna-zarazic-sie-wirusem-hiv, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwosc-zarazenia-hiv-w-tym-przypadku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.