Czy doszło do przeniesienia HIV w takiej sytuacji?

Witam, dzisiaj miałam bardzo nieprzyjemną sytuację w toalecie publicznej. Podniosłam klapę a pod spodem prawie cała była ubrudzona w kale i była gdzie niegdzie krew. Tą ręką którą podnosiłam klapę miałam jednorazową rękawiczkę ale obawiam się, ponieważ potem zdjęłam ją ,wyrzuciłam do kosza ,umyłam ręcę i szybko opuściłam toaletę nie patrząc czy nie było nigdzie indziej krwi np na kranie lub drzwiach,ponieważ po chwili poszłam zjeść kanapę a mam popękane dłonie od dezynfekcji. Czy w ten sposób mogłam zarazić sie wirusem HIV?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choć opisana przez Panią sytuacja zapewne była nieprzyjemna, to nie niosła ona ze sobą większego ryzyka zakażenia wirusem HIV.

Przede wszystkim podczas korzystania z toalety publicznej miała Pani na dłoniach jednorazowe rękawiczki. Ponadto po wyjściu z toalety umyła Pani ręce. Popękane dłonie nie są powodem do niepokoju, jeśli chodzi o ryzyko zarażenia wirusem HIV.

Świadczą o tym odpowiedzi naszych ekspertów, którzy odpowiadali na podobne do Pani pytania. Można je znaleźć poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-mozliwe-ze-moglam-sie-w-tej-sytuacji-zarazic-wirusem-hiv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-brodawki-zwiekszaja-ryzyko-wnikniecia-wirusa-hiv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-takich-sytuacjach-mozna-zarazic-sie-hiv.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.