Czy mogło dojść do przeniesienia HIV na 26-latka?

Witam, Podczas pracy przyszedł do sklepu, w którym pracuje bezdomny z rozbitą głową. Kilka (maksymalnie 10 kropel krwi skapnęło na podłogę). Od razu po tym wziąłem płyn do szyb z dodatkiem alkoholu, spryskałem każda krople z osobna dosyć sowicie i poszedłem po mop, by zetrzeć zabrudzoną podłogę. Wracając na magazyn niosłem mop jednak możliwe ze dotknąłem tym mopem nogi, na której mam niewielkie zadrapanie i ranę, która już jest ze strupem. Czy w takiej sytuacji jest możliwość ze przeniosłem na siebie jakaś chorobę zakaźna, jeśli osoba była zarażona (HIV albo inne). Mop po umyciu podłogi został od razu wyrzucony do śmieci
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w opisanej sytuacji ryzyko przeniesienia chorób zakaźnych, w tym wirusa HIV jest bardzo małe. HIV nie przeżywa długo poza organizmem człowieka i jest bardzo wrażliwy na środki czyszczące. Mało prawdopodobne więc, by krew na podłodze po zetknięciu z płynem do szyb zawierającym alkohol nadal zawierała aktywne wirusy.

Zakażenie przez uszkodzoną skórę jest możliwe, ale tylko wtedy, gdy krew z wirusem dostanie się bezpośrednio do rany, co w Pana przypadku było mało prawdopodobne. W związku z powyższym najprawdopodobniej nie powinien mieć Pan powodów do obaw i wszystko powinno być w porządku.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów można znaleźć poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzko-przeniesienia-hiv,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglam-zarazic-sie-hiv-jesli-skaleczonym-palcem-dotknelam-klamki-w-laboratorium-mikrobiologicznym,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-hiv-przez-dotkniecie-plastra-z-krwia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.