Czy mogło dojść do przeniesienia HIV na 35-latka?

Witam potrzebuje fachowej porady. 11 dni temu bylem w wasze poradni i robiłem test na obecnosc wirusa hiv bo mialem kilka ryzykownych kontaktow seksualnych na szczescie wynik wyszedl ujemny(nie wykryto wirusa). Test byl robiony 8 miesiecy od ostatniego ryzykownego kontaktu wiec napewno ta droga wirusa nie złapałem jednak jest cos co mnie trapi i nie daje mi spokoju. Gdy robiac test tuz po pobraniu krwi gdy otworzylem drzwi od szafki na ubrania zeby siegnac po moja kurtke zobaczylem na drzwiach od tej szafki dwie czerwone plamki krwi jakies 15 albo 20 cm od klamek. Ja tych plamek nie dotknalem jednak siegalem po ubrania i trzymalem klamki od szafki i to nie daje mi spokoju.Ciezko mi ocenic czy to byly swieze czy stare plamki krwi na tej szafce na na klamkach nie zauwazylem sladow krwi takze na dloniach nie widzialem nic takiego oczywiscie umylem rece jednak ciezko mi wyrzucic to z glowy.Narazie jestem niecale 2 tygodnie od tego momentu i nie ma zadnych objawow jednak boje sie ze moge naprzyklad za pare dni zlapac grype i bede sie bal ze to moze byc jednak hiv i nie wiem czy sobie poradze z takim stresem.Co pan/pani sadzi o tej sytuacji ?? POZDRAWIAM

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

aby można było mówić o przeniesieniu wirusa HIV, wydzielina osoby zakażonej musiałaby się dostać do Pana organizmu (np. krew, wydzielina z penisa, pochwy, tkanki ludzkie).

Ciężko stwierdzić, czy plamki były krwią, a nawet jeśli tak, to ciężko mówić, aby została ona przeniesiona do Pana organizmu, nawet jeśli znalazłaby się na Pana rękach (jeśli nie miał Pan na dłoniach żadnych świeżych ran). Dodatkowo uspokajamy, ponieważ zaschnięta krew ma o wiele mniejsze zdolności do zarażania (wpływ mają na to czynniki atmosferyczne itp.)

Zrozumiałe jest to, że może się pojawić duża ilość stresu związana z tą sytuacją. Jeżeli nie będzie Pan sobie w stanie z nim poradzić, zalecamy kontakt z psychologiem i stosowanie preparatów zmniejszających stres. Powinien Pan sobie także uświadomić, że szansa na zakażenie w opisywanym przypadku jest naprawdę niewielka i nie ma powodów do niepokoju.

Więcej informacji na temat wirusa HIV można znaleźć w materiałach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-duze-ryzyko-przeniesienia-hiv-lub-hcv

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-ten-sposob-moglo-dojsc-do-przeniesienia-wirusa-hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.