Czy mogło dojść do przeniesienia HIV na wizycie fryzjerskiej?

Dzień dobry, podczas ostatniej wizyty u babera na szyi oraz na karku pozostało sporo "krwawych" śladów - prawdopodobnie były to zacięcia. Wszystko zostało zdezynfekowane środkiem z alkoholem oraz ałunem. Mam obawy czy to wystarczy - obawiam się zakażenia HIV czy żółtaczką. Jaka jest szansa na zakażenie i jakie badania powinienem wykonać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

wirus HIV jest podatny na roztwory alkoholowe i można go zdezynfekować z ich pomocą.

Aby zarazić się wirusem HIV, potrzebny jest kontakt wydzieliny chorego (wydzielina z penisa, wydzielina z pochwy, krew, lub tkanki ludzkie) z uszkodzoną błoną śluzową drugiej osoby. W opisywanym przypadku owszem istnieje taka szansa, lecz jest ona minimalna, ponieważ przy prawidłowej dezynfekcji ewentualny wirus powinien zostać unieszkodliwiony.

Co do badań w kierunku wykrycia zakażenia HIV, to można je wykonać co najmniej 12 tygodni po ryzykownej sytuacji. Wtedy dadzą one wiarygodny wynik.

Więcej informacji na temat opisywanego problemu znajdzie Pan w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglem-zarazic-sie-hiv-podczas-wizyty-u-fryzjera

https://portal.abczdrowie.pl/hiv-wszystko-co-musisz-wiedziec

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglo-dojsc-do-przeniesienia-hiv-w-tej-sytuacji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.