Co może powodować takie opóźnienie miesiączki?

Witam W tym miesiącu dużo wspułżyłem z moją dziewczyną zabezpieczaliśmy się gumki były ciasne lecz zdażyło się że 3 razy były luźne żadna z nich nie pękła oraz wyciągałem (prawie zawsze) przed dojściem spuźnia jej się okres już 3 dzień a zazwyczaj ma regularne cykle ma chorą wątrobe (chyba żółtaczke) oraz tarczyce nie wiem czy to ma jakiś związek z opóźnieniem się okresu proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przede wszystkim warto wiedzieć, że na cykl miesiączkowy kobiety wpływa wiele czynników. W związku z tym miesiączka może nie przychodzić w terminie z powodu nadmiernego wysiłku fizycznego, sytuacji stresowych, odchudzania się czy odległych podróży. Nie bez znaczenia są również choroby oraz zażywane w związku z nimi leki.

Wspomina Pan, że dziewczyna cierpi na chorobę tarczycy, co z pewnością może mieć znaczenie w kontekście miesiączki. Nieregularne miesiączki występują bowiem np. w przypadku niedoczynności tarczycy.

Jeśli więc antykoncepcja stosowana była prawidłowo, to ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo małe, a brak miesiączki może wynikać z choroby tarczycy, którą dobrze by było skonsultować z lekarzem. Dla pewności można wykonać test ciążowy.

Najczęstsze przyczyny braku okresu zostały opisane w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.