Co mam zrobić z tym opóźnieniem miesiączki?

Dzień dobry. Spóźnia mi się okres, już ósmy dzień. Nie jestem w ciąży. Cykle mam regularne, 28-30 dni. Na początku cyklu, prawie miesiąc temu, byłam u ginekologa, wszystko było ok. Dotąd się to nie zdarzało, nie mam żadnych typowych objawów okresu. Powinnam udać się już do lekarza, czy jeszcze czekać?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

na cykl miesiączkowy wpływa wiele czynników, między innymi jest to stres, odchudzanie, choroba oraz przyjmowane w związku z nią leki, nadmierna aktywność fizyczna czy zmiana klimatu. Proszę zastanowić się, czy w tym miesiącu któryś z tych czynników był obecny w Pani życiu. Jeśli tak, to możliwe, że miesiączka spóźnia się z jego powodu.

Ponadto brak okresu może być związany z zaburzeniami hormonalnymi. Jeśli więc miesiączka nie pojawi się w ciągu kolejnego tygodnia, to proszę udać się do ginekologa. Być może konieczne będzie wykonanie dodatkowych badań.

Najczęstsze przyczyny braku okresu zostały opisane w naszym artykule pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.