Czy opóźnienie okresu może być wynikiem infekcji?

dzień dobry piszę z takim zapytaniem, ponieważ lekko się stresuję okres spóźnia mi się około 5 dni i nie wiem co o tym myśleć, w ostatnim czasie miałam chyba jakąś infekcję, ponieważ piekła i swedziała mnie pochwa, a w trakcie dotyku sprawiała ból, czy może to spowodować że przez to okres się spóźnia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jak najbardziej opóźnienie okresu może mieć związek z prawdopodobną infekcją, która objawia się pieczeniem i swędzeniem pochwy oraz dolegliwości bólowymi. Proszę więc udać się do ginekologa w celu postawienia diagnozy oraz wdrożenia odpowiedniego leczenia. Jest to konieczne, gdyż każda nieleczona infekcja może doprowadzić do rozwoju poważniejszych chorób.

Ponadto przyczyną kilkudniowego spóźniania miesiączki może być restrykcyjna dieta, dalekie podróże, nadmierny wysiłek fizyczny czy nawet stres. Na cykl miesiączkowy wpływ mają także zażywane leki oraz choroby z powodu których są one przyjmowane.

Jeśli prowadzi Pani aktywne życie seksualne niewykluczona jest również ciąża, dlatego warto wykonać test ciążowy z moczu lub krwi.

Zachęcamy do artykułu opisującego najczęstsze przyczyny spóźniającego się okresu: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.