Czy stres może mieć wpływ na spóźniający się okres?

Witam, mam 18 lat i już 4 dni spóźnia mi się okres. Ciągle czuję jak coś mi leci i jest to tylko żółty ciągnący śluz a do tego pobolewa mnie brzuch. Zrobiłam test ciążowy i wynik wyszedł negatywny. Dodam również, że od początku miesiąca mam stres związany z nową pracą i czy to może mieć wpływ na spóźniający się okres? Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

oczywiście stres może mieć wpływ na spóźniającą się miesiączkę, zwłaszcza jeśli występował w tym cyklu miesiączkowym. Ponadto opóźnienie okresu może mieć związek z przebytymi infekcjami, przyjmowanymi lekami, a nawet odbywanymi podróżami, przemęczeniem czy restrykcyjną dietą.

Ponadto miesiączka może nie być regularna w młodym wieku, głównie do dwóch lat od pojawienia się pierwszej menstruacji. Pobolewanie podbrzusza oraz wydzielina mogą świadczyć o zbliżającej się miesiączce. Proszę poczekać jeszcze kilka dni, a jeśli okres nadal nie przyjdzie warto by było powtórzyć test ciążowy (jeśli prowadzi Pani aktywne życie seksualne) bądź udać się do ginekologa, aby sprawdzić, czy przyczyną spóźniającej się miesiączki nie są jakieś nieprawidłowości.

W międzyczasie zachęcam do lektury artykułu przedstawiającego 6 najczęstszych przyczyn spóźniania okresu: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.