Co mogło być przyczyną takiego opóźnienia okresu?

Czynnie uprawiałam sport (kolarstwo) od 7 lat, teraz od dwóch tygodni przestałam uprawiać aktywność. Pierwszy raz opóźnia mi się okres, ostatni miałam 25 maja. Czy może być to spowodowane przestaniem uprawiania sportu?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nagłe podjęcie lub zaprzestanie aktywności fizycznej może wpływać na cykl miesiączkowy, choć opóźnienia wynikające z tego to zazwyczaj kwestia kilku dni. Takie wahania to także skutek zmiany diety, odchudzania, dalekich podróży czy silnego stresu.

Nie wspomina jednak Pani, jak długie miewa Pani miesiączki i kiedy planowo powinna pojawić się spodziewana menstruacja. Nie wiemy również, czy rozważa Pani możliwość zajścia w ciążę. Jeśli tak, to proszę wykonać test ciążowy z moczu lub krwi, który w dniu spodziewanej miesiączki powinien już być miarodajny.

Jeśli nie prowadzi Pani aktywnego życia seksualnego i nie ma możliwości, aby była Pani w ciąży, to w przypadku, gdy nadal okres nie przyjdzie, proszę udać się do ginekologa, który pomoże Pani znaleźć przyczynę zatrzymania okresu. Być może są to zaburzenia hormonalne.

W międzyczasie proszę zapoznać się z artykułem dotyczącym najczęstszych przyczyn spóźniającego się okresu: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.