Czy ten spóźniający się okres może być sygnałem ciąży?

Witam mam pytanie czy spóźniający się okres 10 dni oznacza ciążę?
MĘŻCZYZNA, 30 LAT 2 miesiące temu

Podróż samolotem w czasie ciąży

Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem? A jeśli tak to, w którym trymestrze jest to najbezpieczniejsze? Obejrzyj film i dowiedz się więcej na ten temat.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

spóźniający się okres nie zawsze jest sygnałem ciąży, nie można tego faktu jednak bagatelizować i należy ustalić przyczynę stanu rzeczy. Same cykle miesiączkowe, długość ich trwania, obfitość czy przebieg to cechy mocno indywidualne dla każdej kobiety. Przyjmuje się, że cykle trwające dłużej niż zazwyczaj od 2 do 4 dni nazywa się regularnymi i takie opóźnienia nie stanowią odchylenia od ogólnie przyjętej normy. Częstą reakcją na spóźniający się okres jest podejrzenie ciąży. W takim wypadku warto wykonać test ciążowy. Obecnie, dostępne na naszym rynku testy są stosunkowo tanie i dostępne nie tylko w aptekach, ale w większości drogerii oraz sklepów ogólnoprzemysłowych, są one szybkie i bardzo czułe, można je wykonać nawet w dniu spodziewanej menstruacji. Do innych przyczyn spóźniającego się okresu zaliczamy przede wszystkim stres przewlekły, jak i nagły, otyłość i niedowagę, problemy ze snem, infekcje (nie tylko intymne!) , przyjmowanie niektórych leków, choroby tarczycy, przemęczenie, nagłą utratę kilogramów, restrykcyjną dietę, zaburzenia hormonalne, zmianę klimatu, a także przewlekłe choroby oraz wejście w menopauzę. Jeżeli wykluczymy ciążę, a spóźniający się okres budzi nasz niepokój, ten stan warto skonsultować z lekarzem ginekologiem. Zapraszamy do lektury artykułów pod poniższymi linkami. Życzymy wszystkiego dobrego!

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

https://zdrowie.parenting.pl/spozniony-okres-to-nie-musi-byc-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/okres-odpowiedzi-na-10-najczesciej-zadawanych-pytan

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty