Czy ten spóźniający się okres może być sygnałem ciąży?

Witam mam pytanie czy spóźniający się okres 10 dni oznacza ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

spóźniający się okres nie zawsze jest sygnałem ciąży, nie można tego faktu jednak bagatelizować i należy ustalić przyczynę stanu rzeczy. Same cykle miesiączkowe, długość ich trwania, obfitość czy przebieg to cechy mocno indywidualne dla każdej kobiety. Przyjmuje się, że cykle trwające dłużej niż zazwyczaj od 2 do 4 dni nazywa się regularnymi i takie opóźnienia nie stanowią odchylenia od ogólnie przyjętej normy. Częstą reakcją na spóźniający się okres jest podejrzenie ciąży. W takim wypadku warto wykonać test ciążowy. Obecnie, dostępne na naszym rynku testy są stosunkowo tanie i dostępne nie tylko w aptekach, ale w większości drogerii oraz sklepów ogólnoprzemysłowych, są one szybkie i bardzo czułe, można je wykonać nawet w dniu spodziewanej menstruacji. Do innych przyczyn spóźniającego się okresu zaliczamy przede wszystkim stres przewlekły, jak i nagły, otyłość i niedowagę, problemy ze snem, infekcje (nie tylko intymne!) , przyjmowanie niektórych leków, choroby tarczycy, przemęczenie, nagłą utratę kilogramów, restrykcyjną dietę, zaburzenia hormonalne, zmianę klimatu, a także przewlekłe choroby oraz wejście w menopauzę. Jeżeli wykluczymy ciążę, a spóźniający się okres budzi nasz niepokój, ten stan warto skonsultować z lekarzem ginekologiem. Zapraszamy do lektury artykułów pod poniższymi linkami. Życzymy wszystkiego dobrego!

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

https://zdrowie.parenting.pl/spozniony-okres-to-nie-musi-byc-ciaza

https://portal.abczdrowie.pl/okres-odpowiedzi-na-10-najczesciej-zadawanych-pytan

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.