Czy warto zrobić test ciążowy w mojej sytuacji?

Witam. Mam pytanie. Miałam dostać okres 5 dni temu dostałam dzisiaj 24.08 nigdy nie spóźniał mi się aż tyle najmniej 3 dni. Nie wiem czy robić test .

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – wszelkie nieregularności cyklu menstruacyjnego są zupełnie naturalne i mogą przydarzyć się każdej zdrowej kobiecie. Jeżeli długość cyklu mieści się w granicach 24-45 dni, to nie musi świadczyć to o stanie chorobowym. O przyczynach spóźniającej się miesiączki może Pani przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Ciążę można podejrzewać raczej w sytuacji, gdy opóźniona miesiączka odbiega od normy, czyli: jest nadmiernie skąpa lub przypomina plamienie, trwa krótko (dzień lub dwa), nie towarzyszą jej większe dolegliwości bólowe. Wówczas warto wykonać test ciążowy, do czego zachęcam i Panią, gdyż prawdopodobnie rozwieje to Pani wątpliwości.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to problem „miesiączki” w ciąży porusza ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-pojawiania-sie-miesiaczki-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.