Czy można wierzyć tym testom?

Witam, mojej partnerce spóźnia się okres już 7 dni. W tym czasie zrobiliśmy 3 testy i wszystko wyszły negatywnie. Od czasu gdy doszło do zbliżenia minęło 21 dni. Zbliżenie wyglądało tak że miałem dość sporo spermy na dłoniach które przeniosłem do pochwy. Możliwe że w tym czasie była owulacja. Czy można wierzyć testom?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

testy ciążowe po takim czasie powinny być już wiarygodne. Zakłada się, że test ciążowy z moczu najlepiej wykonywać w terminie spodziewanej miesiączki, co Państwo uczynili.

Dla pewności można również wykonać test ciążowy z krwi. Polega on na sprawdzeniu poziomu hormonu beta-HCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Taki test może wykryć ciążę nawet tydzień po zbliżeniu. Po takim czasie będzie on z pewnością miarodajny.

Miesiączka może spóźniać się nie tylko z powodu ciąży, ale również z innych przyczyn. Na cykl miesiączkowy wpływają bowiem zmiany w życiu osobistym, stresujące sytuacje, zmiana diety czy nadmierny wysiłek fizyczny. Inne przyczyny mogą być związane ze stanem zdrowia. Okres może spóźniać się z powodu torbieli jajnika lub na skutek zaburzeń hormonalnych. Jeśli więc mimo negatywnych testów ciążowych miesiączka nadal się nie pojawi, proszę zachęcić partnerkę do wizyty u ginekologa, który po wykonaniu badań będzie mógł powiedzieć coś więcej.

Najczęstsze przyczyny spóźniającej się miesiączki zostały opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.