Dlaczego kres spóźnia mi się 11 dni?

Witam, mam 18 lat i spóźnia mi się okres 11 dni. Nie uprawiam seksu z moim partnerem, tylko penetracja palcami ,bądz ustami. Wiem ze nie moge być w ciąży, ale stresuje się, że może jednak. Na wszelki wypadek zrobilam test i byl on negatywny. Zaznaczę jeszcze że mam tkliwe piersi. Moje pytanie brzmi więc dlaczego może spóźniać mi się okres.Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

okres może spóźniać się z wielu powodów – nie tylko z powodu ciąży. Z uwagi na to, że na cykl miesiączkowy wpływa wiele czynników, miesiączka może nie pojawiać się w terminie, gdy stosujemy rygorystyczną dietę, odbywamy odległe podróże związane ze zmianą klimatu, uprawiamy intensywny wysiłek fizyczny bądź doświadczamy sytuacji stresowych.

Skoro nie uprawia Pani seksu, to nie ma możliwości zajścia w ciążę. Oprócz wyżej wymienionych powodów okres może być nieregularny również z powodu zaburzeń hormonalnych lub nieprawidłowości, które można wykryć podczas badania ginekologicznego. Zachęcamy więc do wizyty u ginekologa, który sprawdzi Pani stan zdrowia.

Najczęstsze przyczyny spóźniającego się okresu zostało opisane w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.