Czy możliwe jest wykluczenie ciąży?

Dzień dobry, cykle od kilku miesięcy mam regularne 27-28 dni. Spóźnia mi się miesiączka. W 32 dniu cyklu zrobiłam beta hcg z krwi i mój wynik to 2.30 miu/ml. Czy można na 100 % wykluczyć ciążę?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli ostatni stosunek miał miejsce co najmniej 14 dni przed oznaczeniem stężenia hormonu beta-HCG, to można w tym momencie wykluczyć ciążę.

Za pozytywny wynik oznaczający ciążę uznaje się bowiem stężenie wyższe niż 5 mlU/ml. Testy ciążowe (zarówno z moczu, jak i krwi) najlepiej jest wykonywać w dniu spodziewanej miesiączki lub po tym terminie. Wówczas są najbardziej wiarygodne i w Pani przypadku zapewne tak jest.

Okres może spóźniać się nie tylko z powodu ciąży, ale również na skutek sytuacji stresowych, odległych podróży, z powodu zmiany diety lub nadmiernego wysiłku fizycznego.

Zachęcamy do zapoznania się z najczęstszymi przyczynami spóźniającego się okresu:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.