Czy mam wykonać test ciążowy?

witam, Mam pytanie dotyczące spozniajacego się okresu. Nie zdażyło mi się jeszcze żeby mi się spóźnił, a „oczekuje” na niego dwa dni, wszystkie symptomy rowniez mam. W ostatnim czasie miałam natomiast duzo stresu, chorowałam i miałam infekcje. Dodam, ze współżyje od niedawna jednak zawsze się zabezpieczam prezerwatywa i dodatkowo robimy to w momencie kiedy jest najmniejsza szansa na ciąże. Powinnam wykonać test ciążowy czy nie stresować się i poczekać? Z góry dziekuje za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wszystko wskazuje na to, że nie ma Pani powodu do obaw – jeśli w ostatnim czasie nie odbył się żaden ryzykowny stosunek seksualny, to ciążę można wykluczyć. Stosowanie zabezpieczenia w postaci prezerwatywy oraz dodatkowo ostrożność podczas dni płodnych powinna wystarczyć. Być może zainteresuje Panią ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/prawdopodobienstwo-ciazy.

Brak miesiączki może być podyktowany zarówno stresem, jak i przebytą infekcją – a o tych czynnikach Pani wspomina. Zatem sądzę, że może Pani spokojnie oczekiwać pojawienia się krwawienia, które powinno nastąpić niebawem z uwagi na dolegliwości, o których Pani pisze.

O możliwych przyczynach brak miesiączki może Pani przeczytać również w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.