Co jeszcze może być powodem spóźniającego się okresu?

Witam, Spóźnia mi się okres 12 dni. Testy ciążowe wychodzą negatywne. Beta hcg: 22luty: 2,35 27 luty <2,30 Dodatkowo obwód brzucha powiększony. Współżyje z partnerem od stycznia bez zabezpieczeń. Co może być powodem spóźniającego się okresu, skoro nie ciąża?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Opóźnienia okresu mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jeżeli testy wykluczyły ciążę, a okres nadal nie będzie się pojawiał, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u ginekologa.

Zdarza się, że u niektórych kobiet miesiączka opóźnia się np. pod wpływem stresu. Proszę zwrócić uwagę na to, czy w ostatnim czasie nie doświadczyła Pani jakichś tresujących sytuacji, które mogłyby się do tego przyczynić. Czasami opóźnienie okresu pojawia się także w wyniku nagłego odchudzania. Radykalna zmiana diety może wpływać w różny sposób na organizm – w tym także na cykl miesiączkowy. Taki problem pojawia się też wyniku stosowania różnych leków. Wpływ na opóźnienie okresu może mieć nawet zmiana klimatu.

Częstym powodem takiej sytuacji są również zaburzenia hormonalne. Wówczas wskazana byłaby pogłębiona diagnostyka w tym kierunku. Problem z pojawieniem się miesiączki może być też oznaką różnych schorzeń narządów intymnych. Wizyta u specjalisty oraz wykonanie szczegółowych badań powinny dać odpowiedź.

Więcej na ten temat może Pani przeczytać na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

Warto także sprawdzić, jak na pytania ze zbliżonego obszaru tematycznego odpowiadają eksperci naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spozniajacy-sie-okres-i-negatywny-test-ciazowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-dwukrotnego-braku-okresu-przy-negatywnych-testach-ciazowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.