Czy mogę obawiać się ciąży?

Dzień dobry. Miesiąc temu pękła nam prezerwatywa podczas stosunku więc wzięłam tabletkę dzień po. Byłam wtedy podczas miesiączki. Dla pewności po 8 dniach wykonałam test ciążowy, który był negatywny. Po dwóch tygodniach od zdarzenia byłam również u ginekologa na kontrolnych badaniach. Kolejna miesiączkę miałam dostać tydzień temu. Czy mogę obawiać się ciąży? Czy może jest to wina tabletki, która wpłynęła na mój organizm? Wykonywałam też kolejny raz test ciążowy 4 dni temu, który też wyszedł negatywny. Dodam, że od zawsze mam regularne cykle i nigdy nie spóźniała mi się miesiączka.
KOBIETA, 20 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Jeżeli ma Pani podejrzenia odnośnie ciąży, można jeszcze dodatkowo wykonać test laboratoryjny z krwi hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Nie wymaga on specjalnego przygotowania, chociaż zaleca się, aby robić go z rana, bowiem wtedy stężenie Beta HCG jest najwyższe. Test ten pozwala na szybkie potwierdzenie bądź też wykluczenie zapłodnienia.

Proszę pamiętać, że opóźnienie okresu może być spowodowane również innymi czynnikami – nie tylko możliwą ciążą. Czasami brak miesiączki może wynikać z zaburzeń hormonalnych – warto zrobić dodatkowe badania hormonów, aby to ustalić. Zdarza się, że taki problem pojawia się w wyniku stresu. Brak miesiączki może też wystąpić przy odchudzaniu się czy stosowaniu niektórych leków, a nawet zmiany klimatu związanego np. z jakimś wyjazdem. Poza tym nierzadko sygnalizuje różne schorzenia narządów intymnych. Jeżeli miesiączka nadal będzie się spóźniać proszę ponownie udać się do ginekologa w celu szczegółowej diagnostyki. Więcej o przyczynach spóźniającego się okresu piszemy w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl. Zachęcamy do ich przeczytania:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

Warto także sprawdzić, jak na pytania z podobnego zakresu tematycznego odpowiadają specjaliści portalu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-dwukrotnego-braku-okresu-przy-negatywnych-testach-ciazowych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-okresu-a-negatywny-wynik-testu-ciazowego Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.