Dlaczego tyle czasu spóźnia mi się okres?

Witam. Uprawiałam seks z chłopakiem 29.09 - co ważne zabezpieczaliśmy się, nie doszedł on w środku i z tego co mi wiadomo były to dni niepłodne. 10.10 powinnam dostać okres, jednak tak się nie stało. Uprawiałam seks z chłopakiem ponownie 11.10 i 13.10 (i stosowaliśmy te same metody co wcześniej). Dziś jest 16.10 i dalej nie dostałam okresu, wczoraj robiłam test ciążowy i wyszedł on negatywny. Jednak mimo to cały czas się tym zamartwiam. Dodam jeszcze, że ostatni czas był dla mnie dość stresowy oraz kiepsko się odżywiałam. Dlaczego spóźnia mi się ten okres i czy jest coś więcej co mogę zrobić?
KOBIETA, 22 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z Pani opisu wynika, że test ciążowy wyszedł negatywny. Dla pewności warto go powtórzyć. Może Pani udać się również na badanie z krwi gonadotropiny kosmówkowej. Najlepiej wykonać je rano, gdy stężenie tego hormonu jest największe. Ten test laboratoryjny pozwala na szybkie wykrycie ciąży. Jeżeli kolejne wyniki również będą negatywne, należy poszukać innej przyczyny braku okresu.

Opóźnienia miesiączki mogą mieć różne podłoże. Wspomina Pani w pytaniu, że ostatni czas był dla Pani dość stresujący. Jak najbardziej silny stres może być jednym z czynników, który wpływa na zaburzenia okresu. Podobnie jak nagła zmiana sposobu odżywiania. Na problemy z miesiączkowaniem może wpłynąć też przyjmowanie niektórych leków, różne infekcje narządów intymnych, jak i zaburzenia gospodarki hormonalnej.

W Pani przypadku warto udać się do lekarza. Możliwe, że konieczne będzie wykonanie usg oraz dodatkowych badań hormonów.

Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-dwukrotnego-braku-okresu-przy-negatywnych-testach-ciazowych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-braku-miesiaczki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.