Czy stosunek może opóźnić okres?

Witam, uprawiałem pierwszy seks z moją dziewczyną 5 dni przed okresem (w prezerwatywie, sprawdzałem nic nie wyciekało i nie pękła). Okres powinien pojawić się dziś ale go nie ma a dziewczyna już wariuje i boi się ciąży. Ile może się spóźniać okres jeśli zazwyczaj miała go regularnie? Czy stosunek może opóźnić okre??
MĘŻCZYZNA, 19 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Brak okresu może pojawić się z różnych przyczyn – nie zawsze jest to ciąża. Aby mieć jednak pewność, że nie doszło do zapłodnienia warto wykonać domowy test ciążowy - paskowy, strumieniowy albo płytkowy lub też udać się na badanie gonadotropiny kosmówkowej w laboratorium. Testy najlepiej robić z rana, gdy stężenie beta hcg jest najwyższe.

Jeżeli wykonane testy jednoznacznie wykluczą ciążę, a okres nadal nie będzie się pojawiał, należy poszukać innych przyczyn tej sytuacji. Dość często za opóźnienie okresu odpowiadają zaburzenia gospodarki hormonalnej albo różne schorzenia narządów intymnych. Aby to ustalić, najlepiej udać się na wizytę do ginekologa oraz wykonać badanie usg narządów rodnych. Jeżeli lekarz wykluczy schorzenia na tym tle, warto wziąć pod uwagę jeszcze inne czynniki. Brak okresu w terminie może być bowiem także wynikiem silnego stresu, nieodpowiedniej diety ubogiej w składniki mioneralne, jak również niektórych przyjmowanych leków.

Więcej na temat możliwych przyczyn opóźnienia okresu można przeczytać w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Warto też sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-braku-miesiaczki-przy-braku-ciazy https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spozniajacy-sie-okres-i-testy-ciazowe-negatywne-u-18-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.