Czy stres może powodować opóźnienie miesiączki?

Czy mogę być w ciąży ?- mój chłopak włożył mi penisa bez kondoma na dosłownie chwile z 3 razy w różne oddzielne dni, nie doszedł w środku, robiłam test ciążowy tydzień po stosunku ale rano wypiłam sporo herbaty i 2 wyniki testów wyszły negatywne, okres miesiąc temu miałam 8 lutego a w styczniu 11, zazwyczaj mam regularny okres a nadal go nie dostałam, lecz przez ostatnie 2 tygodnie stresowałam się dość bardzo czy może to być czynnikiem opóźnienia ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety stosunek przerywany nie jest formą antykoncepcji. Na przyszłość warto rozważyć różne dostępne metody, np. tabletki hormonalne. Ich stosowanie najlepiej omówić z lekarzem. Aby testy ciążowe były wiarygodne, najkorzystniej wykonać je w dniu spodziewanej miesiączki. Dobrym pomysłem jest również poddanie się badaniu stężenia gonadotropiny kosmówkowej, aby potwierdzić lub wykluczyć zapłodnienie. Jeżeli wynik będzie negatywny, należy poszukać innej przyczyny opóźnienia okresu, a tych jest naprawdę sporo. Oczywiście stres może być jedną z nich, ale poza nim jest wiele innych czynników, które mogą doprowadzić do takiej sytuacji. Jeżeli okres nadal nie będzie się pojawiał, najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u ginekologa. Prawdopodobnie lekarz zaproponuje Pani bardziej szczegółową diagnostykę, w tym badanie usg. Proszę pamiętać również o tym, że brak okresu może wynikać również z zaburzeń hormonalnych czy różnych schorzeń w obrębie narządów intymnych.

Więcej szczegółowych informacji na temat przyczyn opóźniania okresu znajdzie Pani w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

Ponadto zachęcamy do przeczytania odpowiedzi ekspertów naszego serwisu na pytania zadane przez innych użytkowników:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-opoznienie-moze-byc-zwiazane-ze-stresem

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opoznienie-miesiaczki-po-stosunkach-przerywanych

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-moga-byc-przyczyny-opoznienia-sie-miesiaczki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.