Czy na brak miesiączki może wpłynąć stres?

Dzień dobry, w styczniu przeszłam silny stres spowodowany śmiercią rodzica. Następnie przez dwa cykle okres pojawiaj się regularnie. 20 kwietnia (w ostatni dzień okresu) seks bez zabezpieczenia, aczkolwiek był to stosunek przerywany. Okresu powinnam dostać trzy dni temu, ale nadal go nie ma. Zrobiłam w ostatnim tygodniu kilka testów ciążowych płytkowych oraz jeden test z krwi (apteczny) - wyniki wyszły negatywne. Czy na brak miesiączki może wpłynąć stres? Czy moze być to jednak ciąża pomimo tylu negatywnych testów.?
KOBIETA, 32 LAT 2 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Niestety trudno jednoznacznie stwierdzić, co mogło spowodować opóźnienie okresu w Pani przypadku. Stosunek przerywany nie daje ochrony przed ciążą. Jeżeli podejrzewa Pani, że w wyniku kontaktu z partnerem mogło dojść do przeniesienia nasienia do dróg rodnych, warto jeszcze dla pewności wykonać test w laboratorium. Na badanie hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa nie potrzeba specjalnego przygotowania, aczkolwiek najlepiej będzie, jeśli uda się Pani na nie w godzinach porannych. Jeżeli i ten test wykluczy ciążę, należy poszukać innych przyczyn Pani stanu.

Wpływ na opóźnienie okresu mogą mieć jeszcze inne czynniki. Wspomina Pani o silnym stresie spowodowanym śmiercią bliskiej Pani osoby. Tak trudne życiowe doświadczenie również mogło wpłynąć w dużym stopniu na Pani organizm – w tym cykl miesiączkowy. Jeżeli okres nadal nie będzie się pojawiał, warto byłoby jeszcze udać się do ginekologa, aby wykluczyć różne schorzenia narządów intymnych. Dobrym pomysłem będzie także wykonanie badań hormonalnych, aby wykluczyć problemy na tym tle.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl, w którym znajdzie Pani więcej informacji na ten temat:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej