Czy powinnam martwić się, że nadal nie mam miesiączki?

Dzień dobry, Chciałabym zapytać o ryzyko zajścia w ciąże w opisanym przypadku. Uprawiałam seks po raz pierwszy 25 czerwca (potem jeszcze raz 26 czerwca), był to stosunek w prezerwatywie dodatkowo przerywany. Na podstawie kalendarzyka wypadały wtedy moje dni płodne. Zmagam się z zaburzeniami nerwicowo-lękowymi i od zaistniałej sytuacji bardzo stresuje się, że mogłam zajść w ciąże. Wmawiam sobie i doszukuje się jej objawów. Miesiączka w tym miesiącu powinna wypaść mniej więcej od 12-13 lipca natomiast nadal jej nie ma. Do tej pory miałam raczej regularne okresy i bardzo się tym stresuje. 13 lipca zrobiłam pierwszy apteczny test ciążowy o wysokiej wrażliwości i wyszedł negatywny. Od tego czasu zrobiłam jeszcze 3 kolejne testy w różne dni i również wyszły negatywne, natomiast czytając o przypadkach, w których pomimo że kobiety otrzymywały negatywne testy, okazywało się, że były w ciąży. Bardzo proszę o odpowiedź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w opisanym przypadku i czy powinnam martwić się, że nadal nie mam miesiączki (17 lipca). Z góry dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

owszem, zdarzają się sytuacje, w których testy ciążowe dają wynik negatywny, a mimo to kobieta jest w ciąży. Dzieje się jednak tak zazwyczaj w przypadku wczesnej ciąży, kiedy to hormon beta-HCG jest zbyt niski, aby go wykryć lub w przypadku, gdy test nie jest wykonywany poprawnie. Test ciążowy z moczu wykonywany 3 tygodnie po stosunku, w dniu spodziewanej miesiączki powinien być już wiarygodny.

Najprawdopodobniej więc nie jest Pani w ciąży, ale dla pewności proszę jeszcze wykonać badanie krwi oznaczające hormon beta-HCG. Jest ono bardziej czułe niż apteczne testy ciążowe z moczu.

Kilkudniowe opóźnienia zdarzają się i nie zawsze musi oznaczać to ciążę. Na cykl miesiączkowy wpływa bowiem wiele czynników, takich jak infekcje, przyjmowane leki, stres czy zmiana diety. Być może okres spóźnia się u Pani właśnie na skutek stresu związanego z pierwszym stosunkiem seksualnym.

Jeśli nadal nie ma Pani miesiączki, a testy ciążowe wciąż dają wynik negatywny, proszę udać się do ginekologa. Być może przyczyną są jakieś schorzenia ginekologiczne. Warto to skontrolować.

Brak okresu w kontekście negatywnych testów ciążowych został opisany w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/brak-okresu-test-negatywny-przyczyny-czynniki-chorobowe.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.