Czy stres spowodował opóźnienie miesiączki?

Witam, Od kilku miesięcy staramy się z mężem o dziecko. Dwa miesiące temu zdiagnozowano u mnie hashimoto i od tego czasu biorę leki. Od niemal 3 miesięcy miałam uregulowane miesiączki, natomiast teraz spóźnia mi się już 2 dzień. Zrobiłam test ciążowy z moczu porannego, wyszedł negatywny. Tydzień temu miałam bardzo stresujący egzamin. Czy miesiączka może mi się opóźnić przez stres? Czy jest sens iść i robić badanie beta HCG?
KOBIETA, 26 LAT około miesiąca temu

Przyszła matka z papierosem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

jak najbardziej możliwe jest, że miesiączka spóźnia się u Pani z powodu stresu. Na cykl miesiączkowy wpływa bowiem wiele czynników.

Wśród nich wyróżnić można nie tylko sytuacje stresowe, ale również nieprawidłowe odżywianie, odchudzanie, podróże związane ze zmianą klimatu czy też przebyte infekcje i przyjmowane leki. Wszystko to może sprawić, że miesiączka nie przyjdzie w oczekiwanym terminie.

Wspomina Pani o staraniach o dziecko i wykonanym teście ciążowym. Może warto go powtórzyć, aby ostatecznie wykluczyć ciążę. Test mógł być bowiem wykonany w nieprawidłowy sposób lub było zbyt wcześnie, aby wykryć ciążę. Jeśli nadal nie ma Pani okresu, proszę sprawdzić stężenie beta-HCG. Wówczas sytuacja wyjaśni się.

Wpływ stresu na spóźniający się okres to częsty temat w pytaniach do specjalistów. Oto kilka przykładowych pytań poruszających ten problem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-duzy-stres-moze-wplynac-na-opoznienie-okresu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wplyw-silnego-stresu-i-bezsennosci-na-opoznienie-miesiaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-stres-wplywa-na-miesiaczke.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty