Dlaczego okres się opóźnia?

Co może być przyczyną spóźniającej menstruacji? Ostatni raz miesiaczkowałam 11.12.2022 i trwa zawsze to 5dni. Prowadzę kalendarzyk miesiączkowy i termin wypadał na 6.01.2023, już jest to 5 dzień gdy się spóźnia miesiączka. Zamiast miesiączki dostałam wysoką temperaturę 38.9° trwało to jeden dzień. Zrobiłam test ciążowy i był negatywny. Nie wiem co może być powodem spóźniającego się okresu. Jak mogę wywołać okres? Chcę dodać że jestem bardzo szczupłą osobą z niedowagą masy ciała, często mam brak apetytu i niekiedy jeden posiłek dziennie mi w zupełności wystarczy, zdarza się mi to kilka razy w miesiącu. Nie wiem czy ma to coś z tym wspólnego. Pół miesiąca temu robiłam badania kontrolne krwi i konsultowałam się z lekarzem to powiedział mi że wszystko jest w porządku.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

menstruacja może się spóźniać z wielu różnych powodów. Wśród nich wyróżnić można nie tylko ciążę, ale również stres, nadmierny wysiłek fizyczny czy odległe podróże.

Inną przyczyną braku okresu może być utrata wagi bądź niska masa ciała. Niedostateczny udział tkanki tłuszczowej może doprowadzić do zaniku krwawienia miesiączkowego i tak może być właśnie w Pani przypadku.

Zachęcamy Panią do wizyty u ginekologa oraz dietetyka, który pomoże Pani uporać się z niedowagą.

W międzyczasie zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami innych użytkowniczek:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zanik-miesiaczki-a-niedowaga,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-i-niedowaga,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwosc-ze-na-opoznienie-okresu-wplyw-ma-stres-lub-zle-odzywianie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.