Dlaczego moja miesiączka się opóźnia?

Mam 18 lat i spóźnia mi się miesiączka już 13 dni. Może zacznę od tego, że zaczęłam biegać 3yg temu ale niestety nie na długo bo biegałam tylko 5 razy i doznałam skręcenia kostki i siedze w gipsie dwa tygodnie już. Miałam dostać okresu 13 dni temu lecz dalej go nie mam, od 2dni czuje specyficzny ból pod brzuchem ale okresu wciąż brak. Dodam, że nie uprawiałam stosunku, więc ciąża wykluczona. Jakie mogą być przyczyny? Dziękuję za odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skoro wyklucza Pani ciążę, to przyczyną spóźniającego się okresu mogą być zaburzenia hormonalne oraz schorzenia ginekologiczne, takie jak: torbiel jajnika, zespół policystycznych jajników czy endometrioza.

Nie można brać jednak tego za pewnik. Jest Pani w młodym wieku, więc miesiączki mogą nie być jeszcze regularne z powodu niedojrzałości układu hormonalnego. Niewielkie opóźnienia w miesiączkowaniu mogą wystąpić również na skutek silnego stresu, zmiany klimatu, infekcji lub stosowanych leków. Nie bez znaczenia jest również nadmierny wysiłek fizyczny (np. intensywne treningi) oraz zmiana diety.

Dyskomfort w podbrzuszu może oznaczać, że miesiączka pojawi się lada moment. Jeśli tak się nie stanie, proszę odwiedzić ginekologa.

Oto kilka przykładowych pytań poruszających podobną tematykę: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-czy-to-normalne-w-moim-wieku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysilek-fizyczny-i-stres-a-spoznianie-sie-miesiaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-nadmierny-wysilek-fizyczny-mogl-wplynac-na-regularnosc-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.