Co mogło spowodować opóźnienie okresu?

Okres spóźnia mi się 4 dzień. W momencie dni płodnych nie uprawiałam seksu, a nasienie mojego chłopaka W wyniku pettingu nie dostało się do mojej pochwy, ani nie zostało na ręce. Co może być przyczyną opóźniania się okresu w czasie letnim? Czy stres, tabletki przeciwbólowe, wysiłek fizyczny lub podróż w góry mogła to spowodować? Co powinnam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

proszę ze spokojem podejść do kilkudniowego opóźnienia menstruacji. Jest to zjawisko częste u młodych kobiet i - jeśli występuje sporadycznie - nie powinno budzić zbytniego niepokoju.

Jak sama Pani wskazuje – w ostatnim czasie pojawiły się w Pani życiu okoliczności, które mogły wpłynąć na przesunięcie się krwawienia. Najczęstszą przyczyną zaburzeń w miesiączkowaniu jest stres: silny i jednorazowy albo w formie przewlekłej. Znaczny wpływ ma także przemęczenie organizmu, na przykład w wyniku wzmożonego wysiłku fizycznego lub znacznego obciążenia. Może być też tak, że rozregulowanie cyklu występuje na skutek zaburzeń hormonalnych, np. podwyższonego poziomu prolaktyny lub przebytej uprzednio infekcji. Ponadto każda zmiana w funkcjonowaniu może wpłynąć na termin wystąpienia okresu, w tym wypadku szczególnie trzeba mieć na względzie podróże i związane z nimi zmiany klimatu lub też rewolucje żywieniowe, np. diety.

Na tym etapie nie ma powodu do zmartwień i nadmiernych analiz, bo często stres spowodowany brakiem miesiączki źle wpływa na cały organizm. Jednocześnie gdyby kolejny cykl również pojawił się z opóźnieniem, konieczna będzie konsultacja ginekologiczna i ewentualna diagnostyka poziomu stężeń hormonów.

W naszym serwisie zadano już wiele podobnych pytań, zachęcam do zapoznania się z niektórymi odpowiedziami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-glowna-przyczyna-opoznienia-okresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-po-pettingu-moze-spozniac-mi-sie-okres,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/petting-i-spoznianie-sie-miesiaczki-a-zmiana-klimatu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.