Dlaczego nie dostałam jeszcze miesiączki?

Witam, mam 19 lat, cukrzycę typu 1 i niedoczynność tarczycy. Zwykle miesiączkowałam regularnie, jednak ostatnio lekarz zmienił mi dawkę euthyroxu z 50 na 75, zaczęłam przyjmować większą dawkę tydzień po ostatnim okresie, który przypadł zgodnie z terminem. 6 dni temu miałam dostać pierwszy okres odkąd biorę większą dawkę leku, jednak nadal go nie dostałam. Od ostatniego okresu współżylam 2 razy z prezerwatywą. W tym czasie byłam również 4 dni w górach. Co może być przyczyną opóźnienia miesiączki?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyczyną opóźnienia miesiączki może być zarówno zmiana dawki leku Euthyrox, jak i inne czynniki, takie jak odległa podróż związana ze zmianą klimatu, stres lub nadmierny wysiłek fizyczny.

W pierwszym przypadku dawka mogła zostać nieodpowiednio dobrana co wpłynęło na długość cyklu miesiączkowego. Jeśli sytuacja się powtórzy, to dobrze by było skonsultować się w tej sprawie ze swoim endokrynologiem i wykonać badania kontrolne. Aby wykluczyć prawdopodobieństwo zajścia w ciążę proszę najpierw wykonać test ciążowy.

Nasz specjalista odpowiadał już na podobne pytania zadane przez innych użytkowników. Oto one:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zwiekszenie-dawki-euthyroxu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zwiekszenie-dawki-euthyrox-moze-spowodowac-nieregularnosc-okresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-miesiaczki-po-zwiekszeniu-dawki-leku-euthyrox.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.