Czy karmienie może opóźnić okres?

Witam.Od 10 miesięcy mam regularny okres.Córka ma 19 m-cy,nadal karmię Ją piersią.I teraz powinnam kilka dni temu dostać miesiączkę i nie dostałam.Robiłam test ciążowy i ewidentnie wyszedł negatywny.Czy przy karmieniu piersią może tak być,że okres może się zatrzymać,opóźnić bądź jest tylko plamienie? Dodam,że byłam teraz przeziębiona,poza tym miałam silne PMS-między innymi brzuch na dole mnie tak bolał,że musiałam 2 razy wziąć Ibuprom 200mg.Czytałam,że może tak być ze względu na duże wahania hormonów podczas kp.Śluz raz więcej,raz mniej,ostatnio ma taki krwisty zapach i jest go prawie tyle co nic.Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jak najbardziej karmienie piersią ma wpływ na regularność cykli miesiączkowych.

Powrót miesiączki po porodzie jest kwestią indywidualną, w dużej mierze zależną od tego, czy kobieta karmi piersią. Jeśli tak, to okres może nie pojawiać się aż do momentu zakończenia laktacji lub może pojawić się wcześniej – kiedy karmienie piersią zostaje ograniczone. Związane jest to z nadmiarem prolaktyny, która odpowiedzialna jest za produkcję mleka.

Ponadto kilkudniowe opóźnienie miesiączki może być związane nie tylko z karmieniem piersią, ale również z przeziębieniem, stresem lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

W artykule opisujemy sześć najczęstszych przyczyn spóźniającej się miesiączki:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-podczas-karmienia-piersia-miesiaczki-sa-bardzo-nieregularne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-znaczy-takie-opoznienie-okresu-przy-karmieniu-piersia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.