Czy stres mógł opóźnić okres?

Dzień dobry. Czy okres może spóźniać się przez stres który miał miejsce 3 tygodnie temu i trwał około tydzień? Mam regularny okres stąd moje obawy
KOBIETA, 21 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

Tak, stres ma wpływ na cykl miesiączkowy,tym samym krwienie miesięcznie występuje w innym terminie. Dlaczego tak jest ?

Ponieważ w trakcie stresu zwiększa się poziom kortyzolu we krwi, czyli hormonu wydzielanego przez nadnercza oraz prolaktyny, która wydzielana jest przez przysadkę mózgową. Wynikiem tego, są zaburzenia funkcjonowania osi podwzgórze-przysadka-jajnik, prowadzące do zaburzeń cyklów miesiączkowych.

Zapraszam do artykułu:

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie%3famp=1

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska