Dlaczego już tyle spóźnia mi się okres?

Witam mam problem ze spóźniająca się miesiączka. Poprzedni okres dostałam o 2 tygodnie za wcześnie. Kochałam się z chłopakiem dwa tygodnie temu okres spóźniał mi się 3 dni wiec zrobiłam test ciążowy i wyszedł negatywny. Tera okres spóźnia mi się już 5 dni i wystąpiło jednodniowe plamienie i potem już nic. Co to może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zaburzenia miesiączkowania należy skonsultować z lekarzem ginekologiem, który ustali przyczynę problemu i dobierze odpowiednie leczenie, ponieważ z opisu przedstawionego przez Panią ciężko stwierdzić, co mogło spowodować opóźnienie miesiączki. Przyczyny mogą być różne, m.in. nadmierny stres czy lęk przed niechcianą ciążą. Inną przyczyną może być zmiana nawyków żywieniowych. Prawidłowe odżywianie wpływa na cały organizm i samopoczucie. Jedzenie w biegu, spożywanie tłustych i bardzo kalorycznych potraw, lub wręcz przeciwnie, stosowanie diety ubogiej w kalorie może wpływać na zaburzenie cyklu menstruacyjnego.

Wspomina Pani, że po stosunku wykonała Pani test ciążowy, który wykluczył ciążę, jednak w takich sytuacjach zalecane jest również wykonanie badania beta hcg, czyli gonadotropiny kosmówkowej, której stężenie wzrasta w czasie ciąży.

Więcej na temat spóźniającego się okresu może Pani przeczytać na naszym portalu abcZdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/spozniajacy-sie-okres-cykl-ciaza-stres-zmiana-klimatu-klimakterium-aktywnosc-fizyczna-odchudzanie

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami specjalistów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spoznia-mi-sie-okres-ratunku

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stres-moze-miec-wplyw-na-spozniajaca-sie-miesiaczke

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.