Czy w tej sytuacji jest u mnie ryzyko ciąży?

Witam, 26 i 28 lipca br odbyłam stosunek płciowy z zabezpieczeniem (bez wytrysku). 29 sierpnia dostałam miesiączkę, która była bardziej skąpa niż zawsze i trwała 4 dni (cykl 28 dni). Kolejną miesiączkę powinnam dostać 27 sierpnia, niestety do chwili obecnej nie wystąpiła (11 dni opóźnienia). 2 września zrobiłam test ciążowy z pierwszego porannego moczu, który wyszedł negatywnie (5 tygodniu po stosunku). Nie wiem już co o tym wszystkim myśleć... Dodam, że w lipcu wyjeżdżałam za granice i jestem po kuracji Douphastonem, którą zakończyłam w maju. Douphaston wiele zmienił w moim organizmie, krótsze miesiączki, bezbolesne i brak objawów przepowiadających czy to owulacje czy miesiączkę. Mimo tych wszystkich elementów powinnam się jeszcze martwić, czy opóźnienie to po prostu wynik zmian w organizmie? Dziękuję za zrozumienie i odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

test ciążowy wykonany 5 tygodni po stosunku powinien być już wiarygodny. Może warto byłoby wykonać również test ciążowy z krwi sprawdzający poziom hormonu beta-HCG, który jest bardziej miarodajny.

Prawdopodobieństwo ciąży nie jest jednak duże, zwłaszcza, że stosunek miał miejsce tuż przed miesiączką, odbył się z zabezpieczeniem i nie zakończył się wytryskiem. Negatywny wynik testu ciążowego również nie przemawia za ciążą, dlatego bardzo możliwe, że miesiączka spóźnia się z innych powodów.

Wśród czynników wpływających na spóźniający się okres wyróżnić można silny stres, restrykcyjną dietę, odległe podróże czy przebyte infekcje. Możliwe, że lek Duphaston miał na to wpływ, ale również różne schorzenia ginekologiczne, dlatego warto by było odwiedzić ginekologa.

Brak okresu po przyjmowaniu Duphaston to częsty problem naszych użytkowniczek, o czym świadczą podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-po-stosowaniu-duphastonu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-opoznienie-okresu-nastapilo-na-skutek-stosowania-duphastonu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-po-stosowaniu-duphastonu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.