Czy mogłam zajść w ciążę w takiej sytuacji?

Witam, 28 sierpnia podczas stosunku z chłopakiem pękła nam prezerwatywa, tabletkę escapelle przyjęłam po 10h. 24 września dostałam miesiączkę, jednak była ona mniej obfita niż zawsze. Dodam, że ból brzucha w trakcie okresu był tak samo silny jak zawsze. Testy ciążowe które robiłam wszystkie dawały nagatywny wynik, było ich 10. Aktualnie nie mam kolejnej miesiączki, spóźnia się już 10 dzień. Od tamtego czasu nie współżyłam. Czy to możliwe że tabletka escapelle jest tego przyczyną? Czy mogę być w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

antykoncepcja awaryjna, jaką jest tabletka Escapelle, może doprowadzić do zaburzeń miesiączkowania. Wspomina o tym producent tabletek w ulotce dołączonej do opakowania.

Możemy tam znaleźć informacje, które mówią, że zażycie leku Escapelle zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń miesiączkowania, których efektem może być opóźnienie lub przyspieszenie owulacji.

Z tego powodu może spóźniać się okres u Pani. Jeśli wszystkie testy ciążowe dają wynik negatywny, to najprawdopodobniej przyczyną braku miesiączki są zaburzenia hormonalne. Dla pewności może Pani również oznaczyć poziom hormonu beta-HCG.

Pytania z podobnej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/spoznianie-sie-drugiego-okresu-po-zastosowaniu-escapelle,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-miesiaczki-po-escapelle,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-okresu-pomimo-zastosowania-escapelle.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.