Czy mogę w takim razie wykluczyć ciążę?

Witam Po 31dniach po stosunku nadal mam brak okresu Zrobiłam testy dwa ciążowe strumieniowy i płytkowy po 25dniach od stosunku i wyszły negatywne, dzis zrobiłam kolejny znowu wyszedł negatywny a miesiączki brak. Spoznia mi się 10dni. Ostatnio przez 3 dni zatrulam się i nie jadłam prawie nic oraz doszło do tego dużo stres. Jednak czy mogę wykluczyć ciąże?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

brak okresu może wynikać z wielu różnych przyczyn i nie zawsze musi oznaczać to ciążę. Jeżeli zrobiła Pani dwa testy ciążowe, które dały wynik negatywny to raczej można ją wykluczyć. Dla pewności zalecamy jednak zrobienie dodatkowo testu z krwi beta HCG, czyli badania stężenia gonadotropiny kosmówkowej. Takie badanie najlepiej wykonać w dniu spodziewanej miesiączki.

Warto także udać się do ginekologa, aby zweryfikować, czy podłożem zaburzeń cyklu nie są poważniejsze schorzenia narządów płciowych. Czasami brak miesiączki może wynikać z infekcji intymnej lub zapalenia jajników. Na zaburzenia miesiączkowania wpływa również wiele innych, dodatkowych czynników.

Z pytania wynika, że ostatnio towarzyszył Pani spory stres, który także mógł przyczynić się do jej opóźnienia. Podobnie jak gwałtowna zmiana diety, przyjmowanie niektórych leków itp. Warto również przebadać się pod kątem endokrynologicznym, aby wykluczyć zaburzenia hormonalne. Wizyta u specjalisty powinna rozwiać Pani wszelkie wątpliwości.

Więcej na temat zaburzeń miesiączkowania można przeczytać w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu

Zachęcamy również do zapoznania się z odpowiedziami ekspertów serwisu na pytania o zbliżonej tematyce:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moglo-spowodowac-calkowity-zanik-miesiaczki

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-byc-przyczyna-opoznienia-sie-okresu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-sa-przyczyny-spozniania-sie-miesiaczki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.